СМТРНОСТ КАЈ ПЕНЗИОНЕРИТЕ: Во месец Јули починале 1381 пензионер, од кои 1153 биле мажи

Датум на објава: 26.08.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Податоците на Фондот за пензиско за јули годинава покажуваат дека само во месец јули имало нови 1.928 пениоери на списокот на ПИОМ. Од нив најголем дел биле мажи 1.317 а остатокот жени и најголем дел, 1.449 се стекнале со правото на старосна пензија. Од друга страна пак, имало 1.381 починати пензионери, од кои 1153 биле мажи.

Прочитајте и ...  Масит одлично боксува за ИКТ индустријата

 

ПРОЧИТАЈТЕ: 34 пензионери го земале највисокиот износ од 53.691 денари


Тагови: пензии, пензионери, смртност,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: