ПОВЕЌЕ

  Актуелно

  Соочен со конкуренција од ChatGPT, Google ветува: „Наскоро стартуваме со вештачка интелигенција за пребарување“

  Извршниот директор на Alphabet и Google, Сундар Пичаи, изјави во четвртокот дека компанијата наскоро ќе додаде напредни функции за вештачка интелигенција на својот пребарувач....

  Санкциите за руската сурова нафта „целосно неуспешни“

  Санкциите наметнати на руската сурова нафта досега „целосно пропаднаа“, а новите ограничувања на цените исто така може да се покажат незначителни, велат аналитичарите за...

  Халкбанк: Успеси во секој сегмент од банкарското работење

  Значително зголемување од 136 милиони евра има кај депозитите, кредитите се со раст од над 121 милион евра, а нето профитот за 2022 изнесува...

  ПО СКАНДАЛОТ СО ХИНДЕНБУРГ Адани Груп загуби 100 милијарди долари од неуспешната продажба на акции

  Акциите на индиската групација Адани потонаа во четвртокот откако пазарните превирања го принудија конгломератот да се откаже од клучната понуда на акции од 2,5...

  ВОЛСТРИТ ВО ДЕБЕЛ ПЛУС: Силен раст на акциите на технолошките гиганти

  Бумот на Волстрит за почетокот на годината стана уште поголем во четвртокот, поради порастот на акциите на технолошките гиганти. Порастот на матичната компанија на Facebook...

  ЗБОГУМ АРАБИКА, ЗДРАВО ЛИБЕРИКА: Дали климатските промени ќе значат и крај за кафето какво што го познававме досега?

  Индустријата за кафе е соочена со очајна потреба драстично да се реинформира и да се сврти кон нова варијација на културите наспроти глобалното затоплување....

  ИСТРАГА НА INVESTIGATE EUROPE: Европските танкери транспортираат гориво од Русија и покрај санкциите

  И покрај санкциите, европските бродови сè уште транспортираат милиони тони гориво од Русија според истражувачкиот портал Investigate Europe. Набавките на гориво и обезбедуваат на...

  Цените на шеќерот растат поради намаленото производство и извозот

  Март NY Светскиот шеќер #11 во вторникот затвори +0,55 (+2,59%), а март Лондон бел шеќер #5 затвори +12,00 (+2,11%). Цените на шеќерот неделава го...

  БИТИЌИ: Имаме 560 милиони евра странски инвестиции, ама не се фалиме

  „Преструктуирањето на нашата економија е предизвик на кој се нафати и на кој успешно работи оваа Влада и со гордост можам да кажам дека...