ПОВЕЌЕ

  Финансии

  Средба Бесими – Басани: СБ ја продолжува поддршката на развојните политики на земјата, преку Стратегијата за партнерство

  Реализацијата на проектите во земјата, што се дел од Стратегијата за партнерство на РС Македонија со Светска банка за периодот 2019-2023, како и активностите што се...

  ГЕРМАНСКАТА ЕКОНОМИЈА ВО ЦРВЕНО, еве кои мерки ќе ги превземат за излез од кризата

  Германија официјално падна во рецесија, покажаа официјалните бројки во четвртокот, при што економското производство падна за 0,3 отсто во текот на првиот квартал од...

  КРК ГО НАПЛАТУВА ТУШИРАЊЕТО НА ПЛАЖА: Кога е бесплатно никој не внимава на водата

  Нема повеќе бесплатно туширање на плажите на Крк. Причините за оваа промена, која ќе се воведе од први јуни, се еколошки – заштита на...

  УШТЕ МАЛКУ ДЕНОВИ ЗА ПРЕГОВОРИ: Ќе го загубат ли САД беспрекорниот ААА кредитен рејтинг поради партиски кавги?

  Конгресот кој се наоѓа во ќорсокак околу преговорите за лимитот на државниот долг и ја одведе Америка на работ на неисполнување на обврските, може...

  Министерот Бесими и гувернерката Ангеловска-Бежоска на состанокот на Конституенцата на ММФ и Светска банка во Црна Гора

  „Стремеж за економска стабилност/Фискална консолидација и затегнување на монетарната политика – кој е оптималниот микс на политики?“ е темата на панел дискусијата на која...

  ДАЛИ СТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА ДИГИТАЛНО ЕВРО: ЕЦБ подготвува изненадување за 25-годишнината на Унијата

  Како што ја одбележува својата 25-годишнина во среда, Европската централна банка го подготвува предлог-дизајнот за дигитална верзија на еврото, одговарајќи на притисокот од развојот...

  ВО СКОПСКИ ВОДОВОД НЕ СЕ ЗНАЕ КОЈ ПИЕ, А КОЈ ПЛАЌА: Загубена трагата на 60 проценти вода, без договор 89.634 корисници

  ЈП Водовод и канализација Скопје му должи на државниот Буџет три милиони евра, нефактурирани се 60 отсто од искористената вода, 30 проценти од корисниците...

  НЕ СЕ ВЕЌЕ НАЈЛОШИ МЕЃУ БОГАТИТЕ: ММФ ја подобри првичната мрачна прогнозата за британската економија

  ММФ повеќе не очекува рецесија во Велика Британија оваа година, што значи дека Обединетото Кралство, сепак, нема да биде богатата економија со најлоша економија...

  АМЕРИКА НА РАБОТ: Останаа само 10 дена за преговори да се избегне неисполнување на долгот

  Америка се движи блиску до работ на самонаметната економска катастрофа. Претседателот Џо Бајден и претседателот на Претставничкиот дом Кевин Мекарти во понеделникот не можеа...

  Мартовскиот просек на платите за малку 35 илјадарки

  Просечната плата го достигнува нивото од 35 илјади денари. Конкретно, во март била исплатена нето-плата од 34.925 денари, покажуваат најновите податоци на Државниот завод...