ПОВЕЌЕ

  Значителен буџетски дефицит во европските и регионалните земји

  Ниту една европска земја, поради кризата предизвикана од пандемијата, нема да ја заврши оваа година со буџетски суфицит. Според овие проекции, најголем дефицит во Европа...

  ЕУ привлече огромен интерес на инвеститорите со издавање обврзници

  Европската унија привлече огромен интерес на инвеститорите со издавање на обврзници за финансирање на програми за зачувување на работни места кои се загрозени поради...

  Америка поднесе тужба за прекршување на конкуренцијата против Гугл

  Министерството за правда на Соединетите држави започна во вторникот наутро антидоверба против Гугл, предизвикувајќи го најголемиот правен предизвик со кој што технолошкиот гигантот некогаш...

  Германските банки се закануваат со нова криза поради несолвентни “зомби” компании

  Германскиот економист Рајнт Гроп, претседател на Институтот за економски науки Хале, предупредува дека Германија влегува во финансиска криза од короната поради илјадници несолвентни компании. „Ние...

  ММФ: И покрај ковид-кризата, Народната банка продолжува со значаен прогрес во сферата на статистиката

  Непрекинатото навремено објавување на квалитетни статистички податоци и во специфичните околности наметнати од пандемијата на ковид-19 е клучно за економијата, особено заради носењето соодветни...

  Три начини да се опоравите откако ќе го изгубите најдобриот вработен

  Да се ​​изгуби најдобриот вработен т.н. „sвезда вработен“, може да биде погубно, особено во денешно време и во услови на пандемија,  кога наоѓањето на...

  Ко-основач на „Гугл“, Сергеј Брин порачува: Следете ги вашите соништа

  Сергеј Брин согласно листата на Форбс е деветтиот најбогат човек во светот со богатство проценето на 66.6 милиони американски долари. Кога  Брин го создал „Гугл“,...

  Менаџерите потврдија: Работата од дома станува постојана пракса

  Истражувањето на Институтот на директори (IoD), кое вклучува нешто помалку од 1.000 компании, покажува дека 74% од нив, планираат да испратат што е можно...

  Германските банки се закануваат со нова криза поради несолвентни “зомби” компании

  Германскиот економист Рајнт Гроп, претседател на Институтот за економски науки Хале, предупредува дека Германија влегува во финансиска криза од короната поради илјадници несолвентни компании. „Ние...

  ММФ: И покрај ковид-кризата, Народната банка продолжува со значаен прогрес во сферата на статистиката

  Непрекинатото навремено објавување на квалитетни статистички податоци и во специфичните околности наметнати од пандемијата на ковид-19 е клучно за економијата, особено заради носењето соодветни...

  Растечки кинески гигант им се заканува на Зара и H&M 

  Кинеската онлајн модна продавница Шејн имаше неверојатен раст во последните месеци. Во однос на продажбата, тој им се приближува на добро воспоставените Зара и...

  Алибаба купи акциски пакет од 3,6 милијарди на Сунарт

  Алибаба купи мнозинскиот пакет акции на Сунарт, кој работи со стотици супермаркети.  Алибаба на тој начин се стекна со дополнителни 13 милиони квадратни метри канцелариски...

  Како се движат цените на најпопуларниот телефон на „Епл“

  „Епл“ штотуку го претстави новиот „Ајфон“, најочекуваниот паметен телефон за годината во своето дванаесетто издание и ќе чини најмалку 100 американски долари повеќе од...

  Фјучерсите укажуваат на закрепнување на Вол Стрит

  Вол Стрит вчера заврши со црвено, бидејќи и SPX500 и NASDAQ100 затворија повеќе од 1,6% пониско, додека DJ30 исфрли повеќе од 1,4%. Неодамнешните загуби...

  Бидете претпазливи: Каде не треба да ги вложувате вашите пари

  Бројните примамливи понуди за инвестиции се всушност опасна игра во која можете да изгубите сè. Ова се петте најлоши работи што можете да ги направите...

  Волстрит затвора пониско 3-ти ден по ред

  Американските пазари завршија црвено вчера, бидејќи сите регистрирани загуби беа во индексите DJ30, SPX500 и NASDAQ100. Ова беше 3-ти по ред ден кога Волстрит...

  AM Best ја оценува финансиската позиција на Триглав како многу силна, а работењето како стабилно

  Агенцијата за кредитен рејтинг AM Best, при редовниот годишен преглед, на Заваровалница Триглав и на Позаваровалница Триглав РЕ повторно им ги потврди бонитетната оценка...

  Акција на МАПАС и на пензиските друштва: Волонтери ќе купуваат намирници на скопските пензионери

  Под мотото „Помогни на пензионер денес, затоа што тебе утре ќе ти треба помош“, од 15 октомври па сѐ до 15 ноември годинава, во...

  Деловен план на Групацијата Триглав за 2021 година

  Групацијата Триглав, врз основа на избраното веројатно сценарио за деловното опкружување во 2021-ва година, планира зголемен обем на консолидирана бруто полисирана премија помеѓу 1,2...
  7,798Следи нè на facebookЛајк
  1,937СледбенициЗаследи

  Седум инспиративни лекции за претприемништвото

  Фразата „прсти да излижеш“ настанала како резултат на хедонистичките побуди на оние кои уживаат во најдобро приготвеното пилешко во светот. Урбаната легенда вели дека...

  ТОП пет занимања за светските патници

  Дигиталните номади добиваат се поголема важност, а овој процес е дополнително забрзан со пандемијата Ковид-19, бидејќи излегува дека работникот не мора да биде врзан...