ПОВЕЌЕ

  Личен Развој

  И во кризната 2022: Комерцијална банка растура со кредити и профити

  Депозитите се на ниво од 2,2 милијарди евра, од камати се инкасирани речиси 90 милиони евра, а нето добивката е 35 милиони евра Парите растат...

  ЛАНИ СЕ ЗАТВОРИЛЕ 6.857 ФИРМИ, најкритично во трговијата

  Минатата година не ја преживеале 6.857 компании, покажуваат податоците на БизнисМрежа.мк, со ажурирање до 17.1.2023 година. Ако се споредат овие податоци со 2021 година,...

  ВО МАКЕДОНИЈА ЛАНИ СЕ ОТВОРЕНИ 8.665 ФИРМИ, речиси идентичен број како и во 2021

  Минатата година, пред руско-украинската војна, се негуваа големи надежи дека ќе има раст на вложувања и економски развој што ќе нѐ врати во претпандемискиот...

  ДОБРА ВЕСТ ЗА 2022: ЗНАЧИТЕЛНО ПОВЕЌЕ ФИРМИ СЕ ОТВОРИЛЕ, ОТКОЛКУ ШТО СЕ Затвориле

  Сумирањето на 2022 година покажува дека таа заврши добро во однос на отворањето и затворањето на компаниите. Минатата година, во државава се отвориле вкупно...

  РЕВИЗОРИТЕ ОТКРИВААТ КАКО ЛАНИ ПРОПАДНАА ПЛАНОВИТЕ ЗА „РЕМОНТ“ НА ПРАВОСУДСТВОТО: И кога има пари – нема реформи

  Минимални 20 проценти од планираните буџетски пари се искористени за реформи во правосудството. Конкретно, за предвидениот четиригодишен период (од 2017 до 2022), биле  обезбедени...

  КОЈ Е ТЕНИСЕРОТ-МИЛИЈАРДЕР, кој заработил трипати повеќе пари од Кристијано Роналдо?

  Можеби мислите дека новиот договор на Кристијано Роналдо со Ал-Наср од 410 милиони фунти би бил доволен за да го направи најбогат спортист на...

  ЛАНСКИОТ ПРОМЕТ НА БЕРЗАТА НАМАЛЕН ЗА 42 ОТСТО во однос на 2021 година!

  Годишниот статистички билтен што го објави Македонската берза покажува дека прометот на Берзата, што е направен во 2022 година е за дури 42 %...

  ДЕНЕС Е BLUE MONDAY: Дали 16-ти јануари е навистина најдепресивниот ден во годината?

  Она што се нарекува „Тажен понеделник“ (Blue Monday) паѓа секоја година во третиот понеделник во јануари. Тоа е, наводно, најдепресивниот ден во годината, кој...

  Најчитано на ПАРИ во 2022 – јуни

  Почитуван читателу, Порталот Пари (pari.com.mk) е присутен релативно кратко во медиумскиот простор, сепак брзо успеа да го добие вашето внимание пред се поради квалитетот и...

  Најчитано на ПАРИ во 2022 – мај

  Почитуван читателу, Порталот Пари (pari.com.mk) е присутен релативно кратко во медиумскиот простор, сепак брзо успеа да го добие вашето внимание пред се поради квалитетот и...