ПОВЕЌЕ

  Банкарство

  УШТЕ ЕДНА БЕЉА НА ВРАТОТ: Кредит Свис ќе плати 926 милиони долари отштета на грузиски тајкун

  Суд во Сингапур донесе пресуда против Credit Suisse, дека банката ја прекршила својата должност да ги заштити имотите на поранешниот грузиски премиер Биџина Иванишвили,...

  Најдобри совети како да го реновирате вашиот дом во рамките на буџетот

  Домот треба да биде наше засолниште, но и среќно место каде ќе се релаксираме на крајот од напорниот ден и ќе креираме семејни спомени...

  Средба Бесими – Басани: СБ ја продолжува поддршката на развојните политики на земјата, преку Стратегијата за партнерство

  Реализацијата на проектите во земјата, што се дел од Стратегијата за партнерство на РС Македонија со Светска банка за периодот 2019-2023, како и активностите што се...

  Нова експозитура на Капитал банка во Битола

  Капитал банка отвори нова експозитура во Битола. Со последното проширување на мрежата, услугите што ги нуди се подостапни до клиентите во овој дел од...

  УШТЕ МАЛКУ ДЕНОВИ ЗА ПРЕГОВОРИ: Ќе го загубат ли САД беспрекорниот ААА кредитен рејтинг поради партиски кавги?

  Конгресот кој се наоѓа во ќорсокак околу преговорите за лимитот на државниот долг и ја одведе Америка на работ на неисполнување на обврските, може...

  Министерот Бесими и гувернерката Ангеловска-Бежоска на состанокот на Конституенцата на ММФ и Светска банка во Црна Гора

  „Стремеж за економска стабилност/Фискална консолидација и затегнување на монетарната политика – кој е оптималниот микс на политики?“ е темата на панел дискусијата на која...

  ДАЛИ СТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА ДИГИТАЛНО ЕВРО: ЕЦБ подготвува изненадување за 25-годишнината на Унијата

  Како што ја одбележува својата 25-годишнина во среда, Европската централна банка го подготвува предлог-дизајнот за дигитална верзија на еврото, одговарајќи на притисокот од развојот...

  НЛБ банка ги повикува клиентите на претпазливост – има обиди за злоупотреба на податоци

  НЛБ банка апелира до клиентите да бидат претпазливи, бидејќи се детектирани обиди за злоупотреба на податоци и сметки од страна на лица кои се...

  Ангеловска-Бежоска на Универзитетот во Штип: Движењата во надворешниот сектор се исклучително значајни за стабилноста на денарот

  Геополитичките превирања и нивните можни ефекти врз синџирите на снабдување и светските цени, евентуалното поостро затегнување на глобалните финансиски услови, како и случувањата во...