ПОВЕЌЕ

  Берза

  БЕРЗИТЕ ЗДИВНАА откако Credit Suisse обезбеди договор за финансирање на долгот

  Европските пазари скокнаа во текот на денешното тргување, откако проблематичната банка Credit Suisse обезбеди договор за финансирање од 50 милијарди франци. Берзите низ Велика...

  КОЈ КУПИ А КОЈ ПРОДАДЕ АКЦИИ од Реплек АД Скопје?

  Пецовски Владимир го зголеми својот акционерски капитал во компанијата РЕПЛЕК АД Скопје, додека Туџарова-Трајковска Славица продаде 24 акции.. За оваа ценовно чуствителна информација, компанијата извести...

  АМЕРИКАНСКИТЕ БЕРЗИ ПАДНАА ВО ЦРВЕНО пред објавувањето на податоците за работни места во САД

  Главните американски берзански индекси паднаа во четвртокот за да се затворат со големи загуби, еден ден пред објавувањето на клучните бројки за работните места. Dow...

  БЕРЗАТА ЌЕ КРАХИРА ЗА 60 ДЕНА, предупредува авторот на најпродаваната книга за колапсот на Lehman Brothers

  Откако претседателот на Федералните Резерви, Џером Пауел посочи дека банката не завршила со подигање на стапките, еден пазарен експерт предупреди дека може да дојде...

  НА ВОЛ СТРИТ АКЦИИТЕ ПАЃААТ, ДОЛАРОТ “ПОЛЕТА“ по најавите на ФЕД за повисоки каматни стапки

  Акциите паднаа, доларот достигна повеќемесечни највисоки нивоа, а приносите на краткорочните обврзници во САД и Германија беа паркирани на највисоките нивоа од најмалку 2008...

  Технологија и иновации за родова еднаквост – Македонската берза дел од “Ring the bell for Gender Equality 2023“

  Македонска берза и оваа година се приклучува кон Иницијативата “Ring the Bell for Gender Equality”. Темата за 2023 година е “DigitAll: технологија и иновации...