ПОВЕЌЕ

  Бизнис

  Санкциите за руската сурова нафта „целосно неуспешни“

  Санкциите наметнати на руската сурова нафта досега „целосно пропаднаа“, а новите ограничувања на цените исто така може да се покажат незначителни, велат аналитичарите за...

  ПО СКАНДАЛОТ СО ХИНДЕНБУРГ Адани Груп загуби 100 милијарди долари од неуспешната продажба на акции

  Акциите на индиската групација Адани потонаа во четвртокот откако пазарните превирања го принудија конгломератот да се откаже од клучната понуда на акции од 2,5...

  ЗБОГУМ АРАБИКА, ЗДРАВО ЛИБЕРИКА: Дали климатските промени ќе значат и крај за кафето какво што го познававме досега?

  Индустријата за кафе е соочена со очајна потреба драстично да се реинформира и да се сврти кон нова варијација на културите наспроти глобалното затоплување....

  ИСТРАГА НА INVESTIGATE EUROPE: Европските танкери транспортираат гориво од Русија и покрај санкциите

  И покрај санкциите, европските бродови сè уште транспортираат милиони тони гориво од Русија според истражувачкиот портал Investigate Europe. Набавките на гориво и обезбедуваат на...

  Цените на шеќерот растат поради намаленото производство и извозот

  Март NY Светскиот шеќер #11 во вторникот затвори +0,55 (+2,59%), а март Лондон бел шеќер #5 затвори +12,00 (+2,11%). Цените на шеќерот неделава го...

  БИТИЌИ: Имаме 560 милиони евра странски инвестиции, ама не се фалиме

  „Преструктуирањето на нашата економија е предизвик на кој се нафати и на кој успешно работи оваа Влада и со гордост можам да кажам дека...

  ВЛАДАТА СЕ ПОФАЛИ СО РЕКОРДНО ПРОИЗВОДСТВО НА СТРУЈА: Задоволени сите потреби на домаќинствата и индустријата

  Владата денес на прес конференција ги презентираше најновите информации во врска со енергетската состојба во земјата, а притоа се пофали за рекордно високото производство...

  ЗА НЕКОГО КРИЗА, ЗА НЕКОГО РАЈ: Нафтениот гигант Шел со досега највисок профит од 40 милијарди долари

  Британскиот нафтен гигант Шел во четвртокот го забележа својот најголем годишен профит досега, зајакнат со зголемените цени на фосилните горива и силната побарувачка од...

  ЌЕ ФАЌА БЕЛЕШКИ НА СОСТАНОЦИТЕ: Teams Premium на Мајкрософт отсега ќе оди во пакет со ChatGPT

  Корпорацијата Мајкрософт во средата објави премиум понуда за пораки на Teams, поддржувана од ChatGPT за да ги поедностави состаноците со помош на чет-ботот за...

  ЕВРОЗОНАТА СО ДОБРИ ШАНСИ ДА СЕ СПАСИ ОД РЕЦЕСИЈА: Инфлацијата паѓа поради пониски цени на енергијата

  Инфлацијата во еврозоната опадна трет последователен месец во јануари како резултат на значителниот пад на трошоците за енергија. Главна инфлација во еврозоната достигна 8,5%...