Најпрофитабилни ТОП 100 компании во Македонија за 2019-та година

Датум на објава: 23.07.2020

Пари во соработка со платформата за бонитетни информации БизнисМрежа.мк, веќе ги промовираше 100-те најголеми компании во Македонија рангирани според нивните остварени вкупни приходи како и 100-те најголеми компании по бројот на вработени.

Денес Ви ја претставуваме листата на 100 најголеми по добивка во Македонија за 2019-та година. Овие компании се ТОП 100 според остварениот нето профит (добивка) за последната фискална година.

Проектот „100 најголеми” содржи три категории – најголеми компании по приходи, добивка и број на вработени

Целта на проектот „100 најголеми” е да допринесе кон развој и јакнење на позитивната деловна клима низ промоција на позитивната деловна пракса на најголемите компании по приход, добивка и број на вработени.

Прочитајте и ...  Комерцијална банка: Исплатата на пензиите за септември започнува на 28.09.2020 година

Исто така, овој показател овозможува поголема препознатливост и промоција на компаниите кои ќе го искористат правото да се стекнат со сертификатот „Аналитика 100″ на Аналитика Медиум (сопственик на порталот Пари), а со тоа пренесуваат информација дека припаѓаат во групата на најзначајни компании во Македонија.

 

 Ранг 2019 НАЗИВДобивка Раст % Ранг 2018
1 ЏОНСОН МЕТИ ДООЕЛ Скопје 4,734,663,136 -21.26% 2
2 ЦМК Европа ДООЕЛ Скопје 4,072,341,884 / /
3 Рудник САСА ДООЕЛ Македонска Каменица 2,552,844,695 -11.77% 3
4 ЕВН Македонија АД Скопје 2,093,474,509 98.33% 8
5 Македонски Телеком АД Скопје 1,660,484,244 4.04% 4
1 oд 20Next page

Тагови: 100 најголеми, Бизнис Мрежа, Вработени, добивка, пари, Приход,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: