Закрепнувањето на економијата на САД може да се врати за шест месеци

Датум на објава: 16.09.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Морган Стенли предупреди дека доколку пратениците од републиканците и демократите не успеат да се договорат за нови фискални стимуланси, економското закрепнување на САД може да се врати за шест месеци.

Во средата, на почетокот на неделата на Волстрит во понеделникот, банката соопшти дека нема голем успех, американската економија нема да се врати на нивото на пред-пандемијата до четвртиот квартал на 2021 година, објави Блумберг.


Тагови: економија, закрепнување, макроекономија, Морган Стенли, пандемија, САД,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: