ММФ за годинава прогнозира раст на македонската економија од 3,2 отсто

Датум на објава: 17.10.2019

Меѓународниот монетарен фонд ја зголеми проекцијата за раст на македонската економја за годинава на 3,2%. Во најновиот извештај тие ја ревидираат нивната првична проекција за раст од 3%. За следната година ММФ предвидува раст од 3,4% а до 2024 година растот на македонската економија би се искачил на 3,5%.

Од земјите во регионот, најголем раст се прогнозира за Косово, 4,2%. ММФ ја намали прогнозата за растот на светската економија на 3%, што е за 0,2 процентни поени помалку о дпоследната априлска прогноза.

Можеби ќе ве интересира: „Гувернерката на Народната банка и министерската за финансии на Годишните средби на ММФ и Светска банка во Вашингтон“


Тагови: ММФ,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: