Акцијата на Комерцијална банка АД Скопје, и понатаму најинтересна за инвеститорите

Датум на објава: 07.08.2020

Време зa читање: 2 минути

Македонската берза го објави билтенот за месец јули, каде е наведено дека Комерцијална Банка е на врвот на најтргуваните акции во Македонија. Останатите се:

  • Алкалоид Скопје
  • Гранит Скопје
  • Макпетрол Скопје
  • Стопанска Банка Скопје

Еве како изгледаат целосно параметрите:

Вкупно биле извршени 1319 трансакции со вкупен промет од 382,668,819 денари.

Еве како изгледаше учеството на странските и домашните инвеститори во вкупниот промет на берзата:

Блок трансакциите во јули изнесувале 34.373.025 денари и бележат висок пад од 50,34%.

Прочитајте и ...  Пристигнува новата најбрза Тесла со три мотори и над 1.100 коњски сили

Според количината на истргувани акции, трет месец по ред најтргувани се акциите на Гранит АД Скопје со 42.585 истргувани акции. На второто место се наоѓаат акциите на Комерцијална банка АД Скопје со 27.590, а акциите на Стопанска банка АД Скопје го заземаа третото место со 13.400 истргувани акции.

Билтенот за месец јули 2020 година можете да го преземете на следниов линк.


Тагови: акции, Берза, најтргувани, хартии од вредност,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: