Банките подготвени за исплата на социјалната и детска заштита

Датум на објава: 03.07.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Сите корисници на парична помош од социјална и детска заштита, коишто поседуваат дебитни картички, ќе располагаат со средствата, преку банкоматите и во трговската мрежа од денеска, петок, 3 јули 2020 година во попладневните часови – наведуваат од Асоцијацијата.

Банките се подготвени да ја извршат исплатата на паричната помош од социјална и детска заштита, која почнува од денеска за оние кои поседуваат дебитни картички, а од понеделник во експозитурите, соопшти Македонската банкарска асоцијација.

Прочитајте и ...  Голема промена во сопственичката структура на Скопски Пазар АД

– Сите корисници на парична помош од социјална и детска заштита, коишто поседуваат дебитни картички, ќе располагаат со средствата, преку банкоматите и во трговската мрежа од денеска, петок, 3 јули 2020 година во попладневните часови – наведуваат од Асоцијацијата.

За корисниците кои не користат картички, и овојпат исплатата ќе се спроведе во групи, во сите отворени филијали и експозитури на банките, согласно со утврдениот распоред по азбучен ред, според првата буква од презимето:

Прочитајте и ...  Околу 305 илјади граѓани користат домашна платежна картичка

Тагови: банки, Банкомати, дебитни картички, мерки, пандемија, Платежни картички, социјална заштита,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: