Заштедиле 680.000 часови: Роботите менуваат 18.000 вработени во Дојче Банк

Датум на објава: 24.11.2019

Време зa читање: 2 минути

Дојче Банк распореди армија на „роботи“ што ќе и овозможи да укине илјадници работни места, додека германскиот заемодавател се движи кон реструктуирање на својата деловна активност.

Со тој потег, Дојче Банк планира да заштеди милиони долари, а тоа доаѓа откако Кристијан Севинг, извршниот директор, годинава објави дека банката планира да укине 18.000 работни места како дел од најдрастичниот ремонт во 149-годишната историја на компанијата.

Банката има за цел да ги автоматизира големите сектори преку проект наречен „Операции 4.0“ – наклонетост на германската влада за високо-технолошка стратегија „Индустрија 4.0“ за автоматизирање на производниот сектор во земјата. Банката има за цел да заштеди 6 милијарди евра во текот на следните три години.

Прочитајте и ...  Рускиот буџет заради пандемијата бележи загуба од 14,2 милијарди долари

Марк Метјус, раководител на работењето на корпоративните и инвестициските банки, рече дека употребата на роботите, што подразбира алгоритми кои ги автоматизираат процесите во позадина, „масовно ја зголеми продуктивноста“ и дозволи да „прераспредели капацитет“.

Дојче Банка одби да коментира за бројот на планирани намалувања на работните места во секторите, но Метјус рече дека банката вработува околу 9.000 луѓе во работењето во рамките на својата инвестициска банка. Дојче досега користеше ботови за да процесира 5 милиони трансакции во својата корпоративна банка и изврши 3,4 милиони чекови во рамките на својата инвестициска банка. Тие заштедија околу 680.000 часови мануелен труд, рече Метјус, пренесува Bankar.

Прочитајте и ...  Висок поврат на ДДВ за фирмите: 206 милиони евра во прво полугодие и покрај COVID-19 кризата

Големите инвестициски банки вработуваат илјадници луѓе заткулисни функции, што подразбира порамнување и пресметување на обртот, при што вработените честопати рачно вршат задачи што се повторуваат. Многу банки се свртеа кон технологија за да ги автоматизираат овие процеси, што резултираше со илјадници намалувања на работни места.

Дојче Банк откри план да го трансформира својот бизнис под водство на Севинг. Таа се повлече од продажба и тргување со акции, и веќе има намалено 6.000 работни места и ги ограничи своите активности на инвестициско банкарство. Сепак, од Банката, исто така, во јули рекоа дека ќе ги направи нејзините други функции „полесни, поиновативни и подигитални“.

Извор: B92


Тагови: Deutsche Bank, банки, Вештачка интелигенција,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: