ПОВЕЌЕ

  Uncategorized

  КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА ПОВТОРНО СО ХУМАНА АКЦИЈА: Вработените даруваа крв

  Хуманост и висока граѓанска свест повторно покажаа вработените во Комерцијална банка кои даруваа 50 крвни единици во редовната крводарителска акција организирана во Банката. Дарувањето крв...

  ,,ПАРИ” ДЕНЕС: 100-те НАЈГОЛЕМИ РАБОТОДАВАЧИ ВО МАКЕДОНИЈА лани вработиле 78.329 работници кои направиле промет 7,3 милијарди евра

  Порталот „Пари“ ги анализираше 100-те НАЈГОЛЕМИ РАБОТОДАВАЧИ во државата, а посебен осврт направи на 10-те најголеми. 100- те НАЈГОЛЕМИ РАБОТОДАВАЧИ во Македонија лани вработиле 78.329 работници. Благодарение на...

  РКЕ ги следи препораките за штедење на електрична енергија

  Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) Марко Бислимоски вели дека институцијата во целост ги следи препораките од Владата  за штедење...

  Дигиталната економија ѝ носи на Кина 40 проценти од бруто домашниот производ

  Кинеската дигитална економија забележа брза експанзија во последниве години, од 11 трилиони јуани (1,65 трилиони американски долари) во 2012 година на повеќе од 45...

  Што треба да знаете за етерот, криптовалутата што предизвика хаос на крипто-пазарот

  Една криптовалута предизвикува хаос на пазарот на дигитални средства, но, овојпат, тоа не е стабилна валута. Уделуваниот етер, или stETH (staked ether), е токен...

  „Алкалоид“ пушти во употреба нова инвестиција вредна 1,8 милиони евра

  Новата фабрика за производство на концентрати за хемодијализа, со потребните магацински простории за суровини, амбалажа и за готови производи, зафаќа површина од 2.600 м2....

  Цените на храната “гризнаа“од сендвичите, ги смалија порциите, ги испразнија рафтовите во маркетите

  Во Индија, рестораните покрај патиштата ја преполовуваат употребата на палмино масло и нудат храна зготвена на пареа. Пекарите на Брегот на Слоновата Коска сакаат...

  Сателитите на Илон Маск му помагаат на Зеленски да удира по руските тенкови

  Сателитскиот систем „Старлинк“ на Илон Маск им дава предност на украинските сили во победата во војната со беспилотни летала додека нацијата возвраќа со технологија...

  Лани се отвориле 8.662 нови фирми, речиси секоја четврта ја избрала Халк банка

  ,,ПАРИ" АНАЛИЗА: Минатата година во држава се отворени 8.662 нов правен субјект, а најголем интерес да биде матична банка привлекла Халк Банка, каде 1.976...