Спорот меѓу САД и Кина ескалира и негативно се одразува на берзата

Датум на објава: 24.07.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Тензиите за влијанието на американско-кинеските пазари укажуваат на негативна деловна клима. Пазарите на Исток беа пониски утрово, бидејќи индексот China50 беше намален за повеќе од 3% за време на пишувањето, HKG50 беше намален за повеќе од 2% и JPN225 падна повеќе од 1,5%.

Загубите се припишуваат на растечките тензии меѓу САД и Кина, по наредбата на кинеската влада, во која се вели на САД, да го затворат конзулатот во градот Ченгду.

Прочитајте и ...  Триглав Осигурување со раст на добивкa за 765% во првите шест месеци од 2020 година

Тагови: акции, Берза, Кина, САД, тензии, тргување, хартии од вредност,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: