Што ви е потребно за да можете да „рударите” биткоини со вашиот компјутер?

Датум на објава: 27.05.2020

Време зa читање: 3 минути

Рударството на биткоини е процес на претворање на компјутерската моќ во вистински биткоин. Тоа значи дека вие теоретски може да генерирате биткоин без да го купувате. Сега многу луѓе би рекле дека рударството не може да се изврши од дома затоа што ви треба многу скапа опрема за да започнете со рударството. Ова не е целосно точно. Секој компјутер може да се користи за рударење. Дури и најстариот и најслаб лаптоп што го имате дома може да се употреби за оваа намена. Секогаш кога ќе почнете да барате водичи за тоа како да рударите биткоин ќе се соочите со многу технички изрази како „hash-rate“ и „SHA-256“ и други чудни изрази. И во овој момент луѓето често се откажуваат од идејата за рударење. Практично, добрата вест е дека на вас ви е потребно само компјутер со добар пристап до Интернет. Битно е секако, никој да не работи на тој компјутер бидејки тој ќе треба долго време да биде окупиран со рударење. 

Прво, одете на www.Bitminter.com. На лентата за навигација изберете „Join“ и креирајте сметка. Запамтите го вашето корисничко име, бидејќи ќе го користите ова во следните чекори. Потоа одете на „Tools“, „Bitminter client“ и изберете „најновo ажурирање“. Ова ќе превземе датотека на вашиот компјутер за да можете да започнете со рударење. Откако датотеката ќе се префрли, само отворете ја и следете ги едноставните упатства за инсталација. Не е важно дали сте на Mac, Windows или Linux компјутер, програмата ќе работи без проблеми на било кој оперативен систем, само треба да имате инсталирано Java. Ако не, програмата ќе побара да ја инсталирате откако ќе ја извршите. Штом програмата ќе заврши кликнете на „Start the engine“, и внесете го вашето корисничко име. Толку. 

Неколку важни работи: Одржувајте го вашиот компјутер оладен со вентилатор или специјален уред за ладење затоа што ако не го направите тоа може да се прегрее и да се оштети. Исто така, битно е да знаете дека не треба да очекувате во брзо време успешно да најдете биткоин. Самото рударење ќе биде многу бавно и бидете подготворени да платите поголема сметка за струја. Вашата брзина на обработка можете да ја видите на долниот десен дел од програмата Bitminter. Ако сакате да ја зголемите стапката на рударство, секогаш можете да прикачите посветени рудари на биткоин на вашиот компјутер. Денешните рудари на Биткоин се познати како рудари на ASIC. ASIC се залага за специфично интегрирано коло за апликација и во основа е ултра моќен компјутер дизајниран само за рударство на Bitcoin. Можете да најдете многу користени рудари на eBay. Значи, сè уште можете да рударите биткоини од дома користејќи кој било стар компјутер. Шансите се големи да не бидете многу ефикасни, но ако сакате да добиете осет на тоа што значи да се биде рудар на биткоин, можете да го сторите тоа за само 2 минути со помош на оваа техника.

Прочитајте и ...  Кои се тројцата најбогати милијардери од Северна и Централна Америка?

Тагови: Bitcoin, bitminter, blockchain, hash-rate, Биткоин, блокчејн, инвестирање, рударење, фарма,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: