Промени во составот на Одборот на директори на Кроациа осигурување Живот АД Скопје

Датум на објава: 20.11.2019

Време зa читање: < 1 минутa

Кроациа осигурување АД преку соопштение на Македонска берза ја известува јавноста за измени во органите на управување на Друштвото.

Соопштението на Кроациа осигурување/живот АД Скопје.:

„Во согласност со член 166-6 став 1 алинеја 4 од Законот за хартии од вредност, Ве информираме дека на Извршниот член на Одборот на директори г-ѓа Вилма Учета Дузлевска и престана функцијата поради поднесена оставка заклучно со 09.11.2019 година. За нов Извршен член на Одборот на директори е именувана г-ѓа Маја Станковска Костова, почнувајќи од 10.11.2019 година.

Прочитајте и ...  Се бараат работници за 8.000 работни места

Допочнително, Ве информираме дека на г-дин Жељко Јукиќ му престана функцијата неизвршен член на Одбор на директори поради поднесена оставка заклучно со 18.10.2019 година.“

Новиот состав на Одборот на директори на Кроациа осигурување АД – Друштво за осигурување на живот Скопје е:

Маја Станковска Костова – Извршен член
Ванчо Бален – Неизвршен член
Матија Јурин – Неизвршен член
Огњен Блажевски – Независен неизвршен член

Прочитајте и ...  Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

Тагови: Кроациа Осигурување - Живот,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: