ПОВЕЌЕ

  11 цитати на Опра Винфри

  Време зa читање: 2 минути

  Американската медиумска личност Опра Винфри е рангирана за најбогата афро американка на 20. век, таа е најголем афро американски филантроп на сите времиња, милијардер и според некои проценки највлијателна жена во светот.

  Преку сопственото ТВ шоу таа успеа да инспирира многу луѓе низ светот, па се закити со титулата “Кралица на сите медиуми”.

  Нејзините познати цитати за животот и деловниот успех се вистинско охрабрување.

  1. Колку повеќе го фалите и славите вашиот живот, толку повеќе има за што да славите во вашиот живот.

  2. Верувам дека сè се случува со причина, дури и кога не сме доволно мудри да го видиме тоа.

  3. Клучот за остварување на сонот е да не се фокусирате на успехот, туку на значењето – и тогаш дури и малите чекори и малите победи по вашиот пат ќе добијат поголемо значење.

  4. Најголемата авантура што некогаш можете да ја направите е да го живеете животот од вашите соништа.

  5. Самопочитта доаѓа од можноста да го дефинирате светот во свои термини и да одбиете да се придржувате до пресудите на другите.

  6. Во живото го добивате тоа за што сте подготвени да побарате.

  7. Простувањето е откажување од надежта дека минатото можеше да биде поинакво.

  8. Дишете. Опуштете се. И потсетете се дека токму овој момент е единствениот што знаете дека го имате со сигурност.

  9. Можноста може да чукне само еднаш, но искушението се потпира на ѕвончето од вратата.

  10. Не е важно кој си и од каде потекнуваш. Способноста за триумф започнува од вас – секогаш.

  11. Целата поента да се биде жив е да се претворите во личност во која сте претендирале да бидете.

  7,798Следи нè на facebookЛајк

  слично

  Значителен буџетски дефицит во европските и регионалните земји

  Ниту една европска земја, поради кризата предизвикана од пандемијата, нема да ја заврши оваа година со буџетски суфицит. Според овие проекции, најголем дефицит во Европа...

  ЕУ привлече огромен интерес на инвеститорите со издавање обврзници

  Европската унија привлече огромен интерес на инвеститорите со издавање на обврзници за финансирање на програми за зачувување на работни места кои се загрозени поради...

  Извршниот директор во ММФ, Де Ланој: Народната банка правилно постапи со одземањето на дозволата на „Еуростандард банка”

  Народната банка е професионална и независна институција, којашто при одлучувањето ги применува највисоките меѓународни стандарди и најдобрите меѓународни практики. Одземањето на дозволата на „Еуростандард...

  ОСТАВИ ОДГОВОР

  Ве молиме внесете го коментарот
  Внесете го вашето име тука