КБ Прво Пензиско Друштво со соопштение за членовите со бенифициран стаж

Датум на објава: 05.08.2020

Време зa читање: < 1 минутa

КБ Прво Пензиско Друштво АД Скопје објави важно соопштение за сите членови на задолжителниот пензиски фонд со кој управува друштвото, а кои навршиле стаж со кој се остварува намалување на старосната граница за пензионирање за најмалку една година согласно член 118 став (3) од Законот за пензиско и инвалидско осигурување.

Почнувајќи од 1 јули 2020 година, оваа категорија на членови има право на избор за продолжување на членството во втор столб, најдоцна до 30 септември 2020 година.

Прочитајте и ...  Масит одлично боксува за ИКТ индустријата

По истекот на рокот, нивната регистрација ќе биде избришана од Регистарот на членови на задолжителен пензиски фонд, а вкупниот износ на средства акумулирани на индивидуална сметка во втор столб ќе биде пренесен во Фондот на ПИОСМ.
Повеќе информации за наведеното прочитајте тука.


Тагови: КБ Прво пензиско друштво, комерцијална банка, пензионирање, пиосм,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: