Германија ја проширува својата одлука за миграција на работници од Западен Балкан

Датум на објава: 30.08.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Германската влада одлучи да ја продолжи валидноста на указот за миграција на работниците од Западен Балкан, објавено е на веб-страницата на германското Министерство за труд.

„Оваа регулатива ќе им овозможи на граѓаните на Албанија, БиХ, Косово, Северна Македонија, Црна Гора и Србија да влезат во Германија за со цел вработување, без оглед на формалните квалификации“, истакна тие, истакнувајќи исто така дека решението ќе важи до крајот на 2023 година.

Прочитајте и ...  ИутеКредит е првата естонска компанија која се најде во Генералниот Стандард на Франкфуртската Берза

Потврдено е дека бројот на работни визи ќе биде ограничен на 25.000 годишно.


Тагови: вработување, Германија, работници,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: