Какви се трошоците за престој во Zermatt, еден од најексклузивните светски ски центри

Датум на објава: 13.07.2020

Време зa читање: 2 минути

Трошоците за живот во Zermatt, еден од најексклузивните и светски познати ски центри се токму во корелација со неговиот имиџ. Според hikersbay аналитика, цените за живот се за 1,45 пати поголеми отколку во Вашингтон или само 1,21 пати поголеми отколку во Њујорк.

Па така, тоа што го ѕирнавме по интернет, цените во просечен маркет на одредени продукти се движат во сооднос барем 3-5 пати повеќе од македонскиот пазар. За стандардни производи во маркет треба да платите:

  • Шише или тетрапак млеко (1 литар): 350 денари (6,00 CHF)
  • Популарно жолто швајцарско сирење (1кг): 1150 денари (20 CHF)
  • Шише пиво од позната марка: 350 денари (6,00 CHF)
  • Колбаси или филета (1 кг): 1210 денари (21 CHF)
  • Вино со среден дострел (едно шише): 580 денари (10,00 CHF)
Прочитајте и ...  Дизни го крена „расположението" на берзата

Колку пари требаат за еднонеделен престој во Zermatt ? Колкава е цената на оброците (појадок / ручек / вечера)..

Прочитај повеќе на следниот линк на SkiMacedonia.mk.


Тагови: Zermatt, престој, ски центри, трошоци, туризам, Швајцарија,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: