Како да почнете да заработувате на YouTube?

Датум на објава: 28.05.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Пред да можете да заработувате пари од вашиот YouTube канал, потребна ви е публика. За да изградите публика, треба да направите повеќе видеа и да бидете конзистентни со вашите видеа. Се разбира, потребно е тие видеа да им се допаѓаат на вашите гледачи. Откако ќе достигнете одредена гледаност, потребно е да аплицирате за да се приклучите на Програмата за партнери во YouTube, која им овозможува на креаторите да заработат од своите видеа. 

За да се квалификувате, треба да имате 4.000 часови гледани на сите ваши видеа вкупно во последните 12 месеци и најмалку 1.000 претплатници. 

Прочитајте и ...  Халкбанк АД Скопје вработува

Можете да се пријавите за програмата на YouTube во кое било време, но откако ќе ги погодите овие статистики, вашиот канал ќе биде прегледан од страна на YouTube за да види дали навистина ги почитувате правилата. Ако сè изгледа добро, вие ќе можете да започнете да заработувате пари од реклами и од претплатниците на YouTube Premium кој ќе ја гледаат вашата содржина.


Тагови: youtube, видеа, доходи, заработка, јутуб, канал, приходи,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: