Видео игрите на Кина ѝ донесоа над девет милијарди долари

Датум на објава: 22.05.2020

Извозот на видео игри во светот минатата година беше на ниво од 20,8 милијарди долари, покажуваат податоците на World’s top exports.

Најголем дел од тој износ отпаѓа на видео игри што доаѓаат од Кина – 43,9% или 9,1 милијарди долари.

Меѓу петте најголеми извозници на видео игри во светот се и: Јапонија (2,12 милијарди долари), Холандија (2,1 милијарди долари), Германија (1,3 милијарди долари) и Хонг Конг (1,23 милијарди долари).

Македонија е 63-та во светот извоз на видео игри во вредност од 54.000 долари.

Од земјите во регионот, најдобро е позиционирана Грција со извезени видео игри во висина од над 12 милиони долари. Потоа следуваат: Хрватска (11,4 милиони долари), Словенија (7,6 милиони долари) и Србија (782.000 долари).

Извор: Бизнис Инфо


Тагови: gaming, видео игри, гејминг, Кина, милијарди, приходи,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: