Дали биткоин е на врвот на листата на топ 10 криптовалути?

Датум на објава: 23.06.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Биткоинот се наоѓа на 12-то место според индексот за проценка објавен од кинескиот Центар за развој на информации и индустрии.

CCID, на 18 јуни откри дека е 18-ти Глобален индекс за проценка на технологијата. Овој индекс рангираше 37 познати глобални криптовали користејќи технички спецификации.

Според табелата објавена, Биткоин (БТК) се наоѓа на 12-то место, со 106,2 поени.

Прочитајте и ...  Македонија со најниски цени за живот, но и низок животен стандард

Критериумите што се користат за проценка на криптовалутите вклучуваат основна технологија, применливост, карактеристики, перформанси, безбедност, креативност и децентрализација.

На врвот на табелата е ЕОС  со 156,1 поени, а потоа следат ТРОН со 138.43 поени и ЕТХ со 136,4 поени.

Погледнете какви профити книжат финансиските друштва за брзи кредити во земјава.

Прочитајте и ...  Зошто е можеби паметна одлука да ја промените вашата кариера? 

Тагови: Биткоин, глобален индекс, криптовалута, технолошки иновации, Финтек,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: