Дали треба повеќе да штедите за образование за вашите деца или за пензија?

Датум на објава: 27.05.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Како и секој родител што инстинктивно мисли дека е попаметно да се штеди за школарината на неговите деца, од практични причини, статистиките покажуваат дека штедење за пензиски денови е всушност попаметна одлука. Никогаш никој не добил стипендија за пензија. Ниту во нашата држава ниту било каде во светот. Во секој момент постојат атрактивни програми за студенстки заеми кои се исплатливи, особено ако станува збор за студент кој се истакнува во одредена област.

Но бидејки пазарот на трудот е променлив, пазарот на хартии од вредност е на краток рок нестабилен и премногу фактори се вклучени во игра кои можат да доведат до евентуална промена на вредноста, попаметно е поголем дел од платата да биде наменета за штедење за во пензија. 

Прочитајте и ...  Кои се тројцата најбогати милијардери од Северна и Централна Америка?

Тагови: образование, пензионирање, финансиско планирање, школарина, штедење,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: