Никогаш не е доцна да започнете да штедите за пензија

Датум на објава: 24.04.2020

Време зa читање: 3 минути

Дали е предоцна да почнете да штедите за пензија? Постојат многу причини зошто повеќето луѓе немаат доволно заштедено за пензија. Можеби сте претрпиле финансиски удар (или неколку), или одвоивте време од работа за да бидете старател, или се жртвувавте да платите за колеџот на вашите деца. Без оглед на вашата причина, добрата вест е што никогаш не е доцна да почнете да штедите пари. Но, ако започнете подоцна во животот и ви треба поттик, еве неколку совети кои ќе ви помогнат да успеете.

Можеби е депресивно, но веројатно треба да ја ревидирате вашата идеална слика за пензија и да бидете реални во врска со тоа што треба да направите за да имате доволно приходи за да ве одржуваат во наредните години. Ова може да значи намалување на вашиот животен стил, престој со семејството или преселување во поефтина област, работење подолго и можеби дури и работење со скратено работно време за време на пензија.

Постојат неколку бесплатни калкулатори за планирање на пензија преку Интернет, кои можат да ви помогнат да сфатите колку треба да заштедите за да ги издржите потребите за пензионирање. Доколку имате долг од кредитни картички со висока камата, поставете си за цел да го исплатите долгот во што побрз рок. 

Треба да се обидете редовно да заштедувате најмалку 10% од тековните приходи, иако 20% би биле идеални. Знаеме дека ова е лесно кажано да се направи, но тешко е да воведе во редовна практика. Ако е можно, поставете месечен автоматски трансфер од вашата банкарска сметка на сметка за пензија, за да се принудите да заштедите и да не трошите. Откако ќе го елиминирате вашиот долг од високата каматна стапка, посветете се да заштедите барем 80% од сите дополнителни приходи, како бонуси, повраток на данок, наследство или било што друго. 

Доколку сакате да почнете да инвестирате битно е да знаете неколку работи. Некои финансиски советници препорачуваат да се изедначи вашата возраст со процентот на вашето портфолио за инвестиции што треба да се распредели на помалку ризични инвестиции, како обврзници. На пример ако имате 57 години, би инвестирале 43% во акции. Некои советници би рекле дека формулата е сè уште премногу ризична, додека други советници би рекле дека треба да имате поголем процент инвестиран во акции за да го постигнете потребниот раст, и покрај вашата возраст. Без оглед на распределбата што ќе ја изберете, проверете дали вашето портфолио е диверзифицирано и содржи различни инвестиции од различни класи на средства за да се шири и да се намали ризикот.


Тагови: лични финансии, пензии, Пензија, штедење. финансиско планирање,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: