Приходот од туризмот во Турција во првиот квартал од годината изнесува 4,1 милијарда долари

Датум на објава: 05.05.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Турскиот Институт за статистика (ТуркСтат) објави дека приходите од првиот квартал опаднале за 11,4 отсто во споредба со истиот период минатата година, како последица на забраните за патување поради Ковид-19.

АНКАРА

Приходот од туризмот во Турција во периодот од јануари до март оваа година изнесува 4,1 милијарда долари.

Турскиот Институт за статистика (ТуркСтат) објави дека приходите од првиот квартал опаднале за 11,4 отсто во споредба со истиот период минатата година, како последица на забраните за патување поради Ковид-19.

Прочитајте и ...  Како функционира блокчејн технологијата?

„Додека 80,6 отсто од овој приход е добиен од странските посетители, 19,4 отсто се добиени од граѓаните што живеат во странство“, соопшти ТуркСтат.

Бројот на посетители што ја напуштија земјата, исто така, се намали за 15 отсто на 5,6 милиони во истиот период. Од нив 82,2 отсто се странски и 17,8 отсто турски државјани што живеат во странство.

Прочитајте и ...  Во САД има намалување на долговите на домаќинствата за прв пат после 6 години

Податоците на ТуркСтат покажуваат дека просечната потрошувачка по глава на жител во периодот од јануари до март оваа година изнесува 727 долари.


Тагови: анкара, посетители, приходи, странство, туризам, Турција,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: