Доколку имате одлично познавање од англиски јазик, можете да заработувате од транскрипција на аудио записи

Датум на објава: 19.06.2020

Време зa читање: 2 минути

zena rabota od doma lap top kauch kukja stan

Без разлика дали сте родител што е затворен дома поради новонастаната ситуација или студент или претприемач, и сакате да заработите екстра приходи работејки од дома, постојат повеќе начини сега од било кога претходно. Еден од начините е транскрипција на англиски аудио записи.

Многу луѓе од Македонија можат брзо да пишуваат на лаптоп и воедно имаат одлично познавање на англиски јазик. Без оглед дали тоа е акумулирано од претходни искуства на работа, или патување, или едноставно отсекогаш имале предиспозиции за тоа. Но, честопати ние не сфаќаме дека ова е супер вештина и одлична можност да се заработат пари. Постојат повеќе страни за транскрипција, но ние ви препорачуваме две со кои може да започнете:

Првата веб-страна е Scribie. Scribie е компанија за транскрипција која претвора аудио и видеа во текст. Значи, очигледно треба да бидете во можност да пишувате доста добро. Оваа компанија ќе ви плаќа 10 долари за еден аудио час.

Втората опција е Transcribeme.com. Ова може да биде одлична опција бидејки велат дека во просек плаќаат од околу 20 долари на час. Нема никаквки почетни трошоци и не е потребно претходно искуство. Тоа што е исто така добро е што плаќаат неделно. 

Прочитајте и ...  6 работи кои не ги знаете за Бернард Арнаулт, 4тиот најбогат човек во светот

Тагови: англиски јазик, вештини, екстра приходи, пишување, транскрипција, Хонорар,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: