Може ли економијата да ги издржи економските изборни ветувања?

Датум на објава: 10.07.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Секои парламентарни избори во Северна Македонија носат ветувања за повисок животен стандард. Вообичаено, политичките партии ги фокусираат своите ветувања во доменот на вработувањата, платите, пензиите, социјалната помош и даноците, како алатки за директно зголемување на доходот на граѓаните и домаќинствата, и оттука директно влијание врз животниот стандард.
Вообичано, ветувањата ги надминуваат реалните можности на економијата и државниот буџет, со цел да се привлечат што повеќе гласачи, но често и поради тоа што политичките партии немаат целосен и детален увид во бројките, доказите и реалните потенцијали на економијата.

Прочитајте и ...  Странски компании и државни фирми, најголеми работодавачи во земјава

Finance Think презеде акција за врамување на политичките ветувања во сферата на економијата во нивните разумни, возможни и потенцијални рамки, имајќи ги предвид досегашните економски движења, потенцијалот за раст и развој, ударот од кризата предизвикана од појавата и ширењето на коронавирусот Ковид-19 и соодветниот капацитет на државниот буџет. Оваа акција е поддржана од програмата Цивика Мобилитас.

Прочитајте и ...  Растат профитите и добивките во бизнисот со управување на згради!

За да ја погледнете публикацијата кликнете тука.

 


Тагови: Finance Think, анализа, економија, макроекономија, публикација, статистика,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: