Зошто голем дел од цените завршуваат на 9?

Датум на објава: 18.08.2020

Време зa читање: 2 минути

Ваквите цени честопати се познати како „шарм“, „необични“ цени, „магични“ или „психолошки цени“. Принципите што завршуваат на бројот 9 се особено вообичаени. Но зошто? Деновиве се појавија две главни психолошки теории за ваквите цени. Постојат две теории. Теоријата на „заокружување“ и теоријата на „сигнализирање на зделка“. Теоријата на заокружување тврди дека купувачите имаат тенденција да посветат многу поголемо внимание на првите цифри во наведената цена. Значи, кога гледате етикети на производ со 1999 денари, теоријата кажува дека ментално сте заокружувале да размислите за тоа како цена од 1000 денари заснована на таа прва цифра.

На пример, една студија од 2005 година открила дека цените кои завршуваат на 99, предизвикале купувачите да направат дури и математички грешки и како резултат на тоа полошо го менаџирале буџетот. Тестот бил изведен со тоа што на купувачите им било дадени 73 долари, а од нив било побарано да проценат колку производи можат да купат со тие пари. Се испостави дека кога цените завршувале на 0.99 центи, купувачите ја прецениле својата моќ на трошење.

Со други зборови, тие мислеа дека можат да купат значително повеќе производи по цени како 2,99 и 5,99 долари отколку што би можеле од 3 и 6 долари. Ова укажува на тоа дека имаме тенденција да ги игнорираме конечните цифри на цените, иако тоа не прави никаква економска смисла. Теоријата на сигнализирање на поволни цени сугерира дека необичните цени функционираат на ист начин како што го укажуваат на тоа дека има зделка која треба да ја искористиме.

Можеби чудната специфичност на нешто со цена од 5,98 долари или 2,39 долари ве тера да мислите дека продавницата продава некоја торбичка по најниска цена што можат да си ја дозволат. Или можеби сите сме условени со маркетингот да асоцираме необични цени, особено оние што завршуваат со 9, со продажба и попусти. 


Тагови: 99, буџет, маркетинг, психологија, трикови, финансиско планирање, Цена,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: