Зошто е битно да имате познавање од финансии?

Датум на објава: 05.05.2020

Време зa читање: 2 минути

Вистината е дека финансиите влијаат врз секоја личност. Тие одразуваат до кој степен таа личност е независна и може да си дозволи производи и услуги. Истото се однесува и за секоја компанија и секое општество. Развивањето на вашите финансиски вештини ќе ви помогне да разберете како работата што ја извршувате конкретно придонесува за финансиското здравје на вашата компанија.

Имено, лесно е да се разбере влијанието на еден член од тимот за продажба врз приходите, бидејќи неговиот перформанс е директно поврзан со приходот. Но, како ја мерите вредноста на IT или одделите за сметководство, кои вршат важни должности, но директно не комуницираat со клиентите? Имање на добра основа за финансии може да ви помогне подобро да го инвестирате вашето време и ресурси. 

Еден од најдобрите начини да го подобрите вашето знаење за финансии е постојано да бидете изложени на блогови за финансии, книги, списанија, подкасти и видеа. Искористете го секој момент додека сте на работа да го унапрадите вашето практично знаење, дури и ако не сте директно инволвирани во финансискиот дел од компанијата.

Во другите развиени земји во Европа, многу често луѓето се запишуваат на курсеви за сметководство, администрација, менаџирање, финансиско планирање и слично. Разгледајте ги опциите кои се достапни во нашата држава.

Прочитајте и ...  Светските херои во пандемијата, на 25. место е Џек Дорси основачот на Твитер

Тагови: менаџирање, обука, пари, сметководство, финансиска едукација, финансиско планирање,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: