Twitter над една милијарда долари заработка во квартал

Датум на објава: 09.02.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Кварталните приходи на Twitter за прв пат надминаа 1 милијарда американски долари. Компанијата пријави 1,01 милијарди американски долари за периодот октомври-декември 2019 година, што претставува раст од 11% во однос на година порано, додека Вол Стрит очекуваше приходи од 966,7 милиони долари.

Twitter објави нето добивка за кварталот од 118,8 милиони долари, но тоа е за 53% помалку отколку во истиот квартал од 2018 година. Приходите на социјалната мрежа се зголемуваат, претежно во Соединетите држави – за 17% и на меѓународниот пазар – за 3%.

Прочитајте и ...  Зошто индексите не ја кажуваат секогаш целосна приказна за берзата?

Приходот од Twitter за целата 2019 година е 3,46 милијарди американски долари, што е за 14% повеќе во однос на претходната година. Трошоците на компанијата се зголемија за 19% на 3,09 милијарди американски долари.


Тагови: Twitter, Приход,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: