НБРМ: продолжува трендот на намалување на просечната каматна стапка на вкупните кредити

Датум на објава: 29.05.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Продолжува трендот на намалување на просечната каматна стапка на вкупните кредити, а просечната каматна стапка на вкупните депозити е непроменета на месечна основа

Во април:

  • Продолжи трендот на намалување на просечната каматна стапка на вкупните кредити и таа се сведе на ниво од 4,86%;
  • Просечната каматна стапка на вкупните депозити изнесува 1,11%.

Најновото соопштение за позначајните движења кај каматните стапки на банките и штедилниците е достапно тука.

Прочитајте и ...  Во услови на Ковид 19 расте бројот на корисници на социјалните мрежи

Тагови: банкарски кредит, Каматна стапка, кредити, Народна банка, нбрм, трендови, Штедилници,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: