Во САД има намалување на долговите на домаќинствата за прв пат после 6 години

Датум на објава: 07.08.2020

Време зa читање: 2 минути

Централната банка во Њујорк во четвртокот објави дека пандемијата довела до намалување на долговите на домаќинствата во вториот квартал на 2020 година, за прв пат од 2014 година.

Потрошувачки кредит покажува дека вкупниот долг на домаќинствата паднал за 34 милијарди долари, на 14,27 трилиони американски долари заклучно со 30 јуни. 

Најзначаен пад на потрошувачкиот долг настана од трошењето на кредитни картички, каде што билансите паднаа за 76 милијарди долари во вториот квартал, на 820 милијарди долари

Податоците покажуваат знаци на претпазливост во однос на потрошувачката, иако податоците со висока фреквенција сугерираат посилен поврат на потрошувачката. Во јуни потрошувачката се зголеми за 5,6%.

Понискиот долг, исто така, може да биде резултат на проверките за исплата на економско влијание од Законот за помош од Коронавирусот, усвоен во март. Во одделна студија од Филаделфија, спроведена на национално ниво, 45,5% од испитаниците рекле дека користеле дел од ЕИП за исплати на долгови.

Сепак, хипотекарните салда продолжија да растат и додадоа 63 милијарди американски долари во текот на вториот квартал на 9,78 милијарди долари.

Се предвидуваше мораториуми за федерално овластување за запленување на хипотекарни средства поддржани од владата, исто така, на оние кои не беа во можност да ги исполнат плаќањата да ги загубат своите домови, но таа заштита ќе истече на крајот на овој месец.

Конгресот сè уште расправа за деталите за пакетот од Фаза 4 со понатамошна фискална поддршка.


Тагови: Америка, Долгови, корона, мерки, намалување, пандемија, САД,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: