Зошто е можеби паметна одлука да ја промените вашата кариера? 

Датум на објава: 03.07.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Како останувате релевантни со постојаното менување на пазарот на трудот? Само треба да вложувате неколку часови секоја недела. Ако сакате да се искачите на следното ниво во вашата кариера, можеби ќе треба повторно да се “пронајдете” себеси. Добрата вест е што тоа не е толку тешко да се направи. Потребно ви е ребрендирање.

Ребрендирањето значи да го смените начинот како другите ве гледаат. Кои се трите причини за тоа.

  1. Економијата. Во ваква економија што се очекува се повеќе и повеќе, честопати сте принудени да направите промени само за да останете релевантни.
  2. Корпоративната култура. Дури и ако работите за компанија и сакате само да бидете унапредувани постојано во истата компанија, конкуренцијата станува сè посилна.
  3. Пазарот на трудот. Ако можностите се стеснуваат во вашето поле, можеби ќе треба да реинвестирате време и ресурси само за да останете вработени. Бидете проактивни.
Прочитајте и ...  Капитал банка објавува оглас за вработување

Тагови: инвестирање, кариера, личен развој, напредок, проактивност, промени, промоција, работно место,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: