Излезе новата „Форбс“ листа на најплатени фудбалери, Меси и Роналдо се единствени со заработка над 100 милиони долари

Датум на објава: 15.09.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Лионел Меси и Кристијано Роналдо се двајцата најплатени фудбалери на денешницата, според списанието „Форбс“.

Аргентинецот и Португалецот ќе бидат единствените кои ќе заработат над 100 милиони долари во следната година.

Меси го зазема првото место на списокот. Тој поседува 92 милиони долари од договори со Барселона, додека има уште 34 милиони долари од спонзорски договори, што вкупно му носат заработка од 126 милиони долари.

Роналдо официјално ќе инкасира девет милиони помалку. Договорот со Јувентус е вреден 70 милиони, додека „надвор од теренот“ заработи дури 47 милиони долари.

Бразилецот Нејмар е на третото место со 96 милиони, додека неговиот клупски пријател од ПСG, Килијан Мбапе се проби на четвртата позиција со 42 милиони.

Меѓу првите десет се наоѓаат Мохамед Салах (37 милиони), Пол Погба (34), Антоан Гризман (33), Герет Бејл (29), Роберт Левандовски (28) и Давид де Геа (27).

Списокот е направен врз основа на договори за сезоната 2020/21, бонуси, како и официјална заработка од спонзори.


Тагови: Кристијано Роналдо, Лионел Меси, листа, Нејмар, форбс,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: