Народната банка ги објави позначајните движења кај каматните стапки на банките и штедилниците

Датум на објава: 30.06.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Позначајни промени кај надворешниот долг, надворешните побарувања и меѓународната инвестициска позиција: прв квартал 2020 година На крајот на првиот квартал од 2020 година, бруто надворешниот долг со исклучен ефект од специфичните активности за управување со девизните резерви на централната банка1 изнесува 8.127 милиони евра и забележа квартален пад од 64 милиони евра. Бруто надворешните побарувања без ефектот од специфичните активности на централната банка забележаа намалување од 195 милиони евра и изнесуваат 5.188 милиони евра.

Прочитајте и ...  Македонија со најниски цени за живот, но и низок животен стандард

Поголемото квартално намалување на побарувањата во однос на обврските доведе до зголемување на нето надворешниот долг за 130 милиони евра, со што на крајот на март 2020 година тој изнесува 2.938 милиони евра. Притоа, зголемувањето на нето надворешниот долг во првиот квартал произлегува од зголемениот приватен и јавен нето-долг (за 99 и 31 милион евра, соодветно).

Прочитајте и ...  Халкбанк корисниците на платежни картички Mastercard отсега ќе можат да плаќаат бесконтактно со нивниот мобилен уред преку новата апликација HalkPay

За да го превземето соопштението, кликнете тука.


Тагови: анализа, банки, каматни стапки, мерки, Народна банка, статистика, Штедилници,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: