3 совети за подобра финансиска иднина

Датум на објава: 10.06.2020

Време зa читање: 2 минути

1. Нека ви биде платено колку што вредите и трошете помалку

Можеби звучи едноставно, но многу луѓе се борат со ова правило. Во секој момент треба да знаете колку вреди вашата работа на пазарот, со правење редовна анализа на вашите вештини, продуктивност, работни задачи, и придонес во компанијата.

Без разлика колку сте платени, никогаш нема да напредувате ако потрошите повеќе отколку што заработувате. Честопати е полесно да се троши помалку отколку што да се заработува повеќе, и со малку напор за намалување на трошоците во голем број области може да резултира во голема заштеда на долг рок.

Прочитајте и ...  Украден адресар

2. Имајте буџет за посебни намени

Како можете да знаете каде одат вашите пари ако не планирате со вашиот буџет? Како можете да поставите цели за заштеда и заштеда ако не знаете каде одат вашите пари? Треба да поставите буџет без разлика дали заработувате илјадници или стотици илјади долари годишно.

3. Инвестирајте

Дури и малите инвестиции на долг рок може позитивно да се одразат на вашата финансиска состојба и да имаат голем придонес за тоа колку вредите за неколку децении. Доколку не знаете каде да започнете, разгледајте ги опциите на Македонската Берза. Во моментов, голем број на компании се продаваат по пониска цена.

Прочитајте и ...  Охридска банка почна да ја издава домашната платежна картичка

Погледнете ја листата на Топ 100 најголеми работодавачи за 2019-та година.

Дознај кои се 100-те најголеми компании по приходи во Македонија,  –> топ 100 најголеми ]


Тагови: инвестирање, менаџирање на пари, трошоци, финансиска иднина, финансиско планирање,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: