Цените на нафтата растат трета недела по ред

Датум на објава: 19.05.2020

Цената на американската нафта достигна 32,05 долари за барел за достава во јуни, што е првпат во изминатите два месеца.

Зголемувањето на цената на нафтата се должи на оптимизмот на производителите и трговците и постепеното враќање на работните места на граѓаните.

Во изминатите два дена забележан е мал пораст на побарувачката на двете основни компоненти што ја движат цената на нафтата на меѓународните берзи – бензинот и керозинот.


Тагови: Сурова нафта, Цена на нафта,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: