Популарен аналитичар објави нов модел за цената на биткоин

Датум на објава: 30.06.2020

Време зa читање: 3 минути

Популарниот аналитичар на биткоин Вили Ву им порача на своите 133.000 следбеници на Твитер дека работи на нов модел за цени, кој сугерира дека цената на биткоинот ќе продолжи драстично да расте. 

Цената на биткоинот паѓаше во последните седум дена, бидејќи изгуби вкупно 2% изминатата недела. Вредноста скокаше напред и назад помеѓу 8.800 американски долари, па потоа над 10.000. Во последните 2 дена цената се движеше помеѓу 9,010 и 9.150 долари.

Вкупната вредност на пазарот е 165 милијарди американски долари, и тоа претставува 63% од целокупната проценка на пазарот на сите 5.000+ крипто-валути. 

Во неделата, Вили Ву (@woonomic), објави нов модел за цени за биткоин.

„Ова е нов модел на кој работам. Биткоинот ќе продолжеше да расте ако не дојдеше коронавирусот. Но овој модел сугерира дека сме блиску до друг голем пораст на цената. Можеби ќе треба да помине уште еден месец за да се оствари.

Првата табела на Ву објавена на Твитер.

И друга табела објавена на Ву покажува дека „колку подолго трае овој пазар на бикови, толку е поголема крајната цена.”

Во суштина, она што го изјави коосновачот на „Хипершер“ на своите 132.000 следбеници на Твитер е дека неговиот нов модел покажува дека биткоин е „можеби“ околу еден месец оддалечен од лифт. Ако не беше Ковид-19, тогаш Ву верува дека пазарот со бикови веќе би започнал.

Втората табела Ву објавена на Твитер.

Се разбира, не се согласија сите со предвидувањата на Ву и доказите што произлегуваат од неговиот нов модел. „Техничката анализа не работи со биткоин“, Адам Борнстајн му одговори на Ву. „Има премногу размени со премногу тенок волумен, премногу арбитражни можности и премногу врева вградена во секој потег“, додаде Борнштајн.

Третата табела Ву објавена на Твитер.

Иако Ву застана за својата позиција и аналитичарот одговори на критиките на Борнштајн. „Се согласувам со вас, но оваа табела е 8 години макро, каде органската инвестиција има предност“, Ву одговори.

Другите евангелисти на биткоин не се согласуваат со предвидувањата на Ву, исто така, како што Тон Вејс изјави за „Интернационален бизнис тајмс“ Ибтимес има шанса „цената на биткоинот да не надмине 10 000 УСД до 2021 година“.

„Како што веќе со месеци велам, немам причина да се оддадам од моето предвидување во почетокот на годината дека Биткоин ќе се заглави помеѓу 6.000 и 10 000 долари за поголемиот дел од оваа година“, рече Вајс за весникот. Се разбира, Ибтимес исто така спомна дека Вејс предвидувал пад до 2.800 американски долари пред да се случи преполовување, но прогнозата на аналитичарот никогаш не се случила.

Прочитајте и ...  Избрани најдобрите трудови од конкурсот „Индустриска револуција 4.0: Како новите технологии ќе го променат сметководството во иднина

Тагови: анализа, Биткоин, вредност, криптовалута, предвидувања, Финтек, цени,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: