Во Америка во јуни се отворени 4,8 милиони нови работни места

Датум на објава: 03.07.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Американските работодавачи отворија значително повеќе работни места во јуни отколку што се очекуваше, алудирајќи на евентуален непосреден крај на кризата, иако новиот пораст на бројот на заразени со вирусот Ковид-19 се заканува да го загрози заздравувањето.

Во САД во јуни се отворени 4,8 милиони нови работни места, објави Министерството за труд.

Прочитајте и ...  За колку беа пониски трошоците за живот во јули, 2020?

Тоа е најголем број новосоздадени работни места во еден месец од 1939 година, кога државата почна да ги евидентира тие податоци.

Во мај беа отворени речиси 2,7 милиони работни места.

Економистите најавуваа бројка од околу три милиони работни места во јуни.


Тагови: Америка, евиденција, пандемија, позиции, работна сила, работни места, САД, статистика,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: