Рафаел Бостиќ: Траекторијата на ова закрепнување ќе биде малку потешка отколку што мислевме

Датум на објава: 08.07.2020

Време зa читање: 2 минути

Зголемувањето на случаите со коронавирус во многу држави претставува закана за економското закрепнување на САД. Рафаел Бостиќ, претседател на Банката на федерални резерви на Атланта, зборувајќи за „Фајненшал тајмс“, рече дека податоците што ги гледа сугерираат дека „траекторијата на ова закрепнување ќе биде малку потешка отколку што првично мислевме“. Областа на Бостиќ е една од најтешко погодените области од бранот на нови случаи, како и Флорида. Во извештајот кон клиентите, инвестициската банка исто така предупреди претходно оваа недела дека сопствениот индекс на економска активност „рангирал“ во последните три недели.

Предупредувањата доаѓаат откако акциите на САД ја завршија сесијата пониска во вторникот. S&P500 затвори 1,1%, застанувајќи го индексот за постигнување позитивна територија за годинава, додека во Велика Британија FTSE100 го заврши денот пониско за 1,5%. Загубите се случија откако Европската унија објави дека очекува да претрпи поголема економска контракција отколку што се очекуваше како резултат на блокадите на коронавирусот. За разлика од тоа, златото погоди скоро осумгодишно ниво, откако за прв пат по септември 2012 година ја помина границата од 1.800 американски долари.

Прочитајте и ...  Околу 305 илјади граѓани користат домашна платежна картичка

Тагови: акции, Берза, тргување, хартии од вредност,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: