Големите технолошки компании вчера додадоа околу 290 милијарди долари на берзата

Датум на објава: 21.07.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Вчера SPX500 и NSDQ100 имаа големи добивки, при што NSDQ100 се искачи за повеќе од 2,5%. Големите придобивки во голема технологија беа поради тоа што Амазон скокна за 7%, Гугл се искачи за повеќе од 3% и Епл заврши повеќе од 2% повисоко. Вкупно, големите технолошки акции вчера додадоа околу 290 милијарди американски долари. Утрово, фјучерсите укажуваат на рамен отвор на Вол Стрит. 

Прочитајте и ...  Еве колкав е трговскиот дефицит, за периодот јануари ‒ јуни, 2020!

Тагови: акции, Амазон, Берза, пораст, технологија, хартии од вредност,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: