КБ Прво пензиско друштво го објави месечниот извештај за јули 2020

Датум на објава: 10.08.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Во јули, на пазарите на капитал дојде до привремена рамнотежа помеѓу стравот (ризик од силен втор бран, ниски приноси на обврзниците, високи валуации на акциите и високи цени на златото) и очекувањата (позитивни ефекти од повторно отворање на економијата).

Но, големото прашање е: Што понатаму?

Сите одговори сè уште нè водат по неизвесниот пат на вирусот.

Според познавачите на вирусите, патот е многу долг за широката достапност на вакцината. Од друга страна, проекциите за пораст на економијата во следната година, според сите релевантни институции, се позитивни во очекување на ефектите од фискалните и монетарните стимули во економиите.

Прочитајте и ...  НЛБ Банка започнува со предвремена исплата на септемвриските пензии

Повеќе информации достапни во месечниот извештај за пазарите за јули 2020 година, што КБ Прво пензиско друштво го подготви за вас, тука.


Тагови: вакцина, кб прво, КБ Прво пензиско друштво а.д. Скопје, ковид19, месечен извештај,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: