Dow Jones го забележа најдобриот ден во 87 години

Датум на објава: 25.03.2020

Индустрискиот индекс на Њујоршката берза, Dow Jones вчера “полета” за 11 проценти, забележувајќи го својот најдобар ден од 1933 година, бидејќи Конгресот е се поблиску до усвојување на гигантскиот пакет со стимулативен мерки за борба против економските последици од пандемијата коронавирус.

Dow Jones забележа добивка од 2.112 поени, и го затвори тргувањето на ниво од 20.704 поени.

Индексот S&P 500, кој во понеделникот го регистрираше најниското дневно ниво од 2.193 поени, вчера се зголеми за 9,4 проценти на 2,447 поени, што е неговиот најдобар дневен резултат од октомври 2008 година, објави CNCB.

Nasdaq Composite порасна за 8,1 процент на 7.417 поени.

Цените на акциите се чини дека го допреа дното, што значи дека сега ќе одат по нагорен пат, но додава дека некои стратези метафорички предупредуваат дека зад отворени врати може демнее уште една голема бездна, наведува CNBC.


Тагови: dow jones, Индустриски индекс, Њујоршка берза,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: