ПОВЕЌЕ

  Blockchain

  Критовалутата етереум скокна 12%

  Етереумот (или етерот, ЕТН) има подобри перформанси на пазарот. Денеска достигна 1.363 долари по пораст од 12%. Најновиот пораст доаѓа неколку дена откако Фондацијата...

  НОВ ГРАБЕЖ: Хакери украле крипто во вредност од 100 милиони долари

  Хакери украдоа 100 милиони долари во криптовалута од Хоризон, таканаречен блокчејн мост, во последниот голем грабеж во светот на децентрализираните финансии. Деталите за нападот...

  Швајцарскиот регулатор ги повика финансиските чувари да ги заштитат крипто инвеститорите

  Тргувањето со крипто е сè повеќе слично на американската берза од доцните 1920-ти, забележа шефот на швајцарското финансиско набљудување. Високиот функционер смета дека регулаторните...

  Како крипто гигантот Binance стана центар за хакери, измамници и трговци со дрога

  Во септември 2020 година, севернокорејска хакерска група позната како Лазаusр упадна во мала словачка крипто берза и украде виртуелна валута вредна околу 5,4 милиони...

  Колку е, навистина, анонимен биткоинот?

  Алиса Блекбурн, научник за податоци на Универзитетот Рајс и Медицинскиот колеџ Бејлор во Хјустон, помина неколку години изведувајќи дигитална детективска работа со нејзиниот доверлив...

  Цените на криптовалутите денес: Биткоинот, Ethereum ги достигнаа најниските 18 месеци; Лавина, XRP, Кардано, Солана се фрлаат до 15%

  Денешниот ден беше море од длабоко црвено за крипто токените бидејќи главните криптовалути се тргуваа со големи намалувања, исплашени од зголемените грижи за инфлацијата....

  Добредојдовте на островот Сатоши, крипто-рајот среде Пацифик

  Oстров со големина од околу 3 квадратни километри, лоциран во близина на јужно-пацифичката држава Вануату е местото на изградба на криптоцентрична станбена заедница од...

  Наскоро ќе може со биткоин да се купува Гучи

  Луксузниот бренд Гучи објави дека ќе прифаќа плаќања со криптовалути на одредени локации. За пилот-проектот, клиентите ќе можат да плаќаат со криптовалути на локации...

  Се продлабочува распадот на крипто пазарот: Тетер падна под доларот

  Распадот на TerraUSD, еден од најголемите стабилни коини во светот, во четвртокот предизвика шок на пазарите на криптовалути, туркајќи уште еден голем стабилкоин -...