Џеф Безос заработи уште 5,5 милијарди долари

Датум на објава: 29.03.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Основачот на Амазон, Џеф Безос заработи уште 5,5 милијарди долари од почетокот на пандемијата

Најбогатиот човек на светот денес тежи неверојатни 120 милијарди долари. Безос се спаси од голема криза во февруари, кога продаде голем пакет акции на Амазон, вредени 3,4 милијарди американски долари, непосредно пред што нивната цена на светскиот пазар го достигна врвот, пред да биде прогласена пандемијата на злобниот вирус.

Прочитајте и ...  Охридска банка го честита Илинден, и известува за неработен ден

На почетокот на март, светските берзи доживеаа зачудувачки пад, што Безос дури и не го почувствува.

Според последните информации, Безос сè уште поседува 12 проценти од Амазон, компанија што ја основал во гаражата како онлајн продавница за книги.


Тагови: Амазон, коронавирус, профит, Џеф Безос,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: