Богатството на Марк Закерберг надмина 100 милијарди долари

Датум на објава: 07.08.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Богатството на основачот на Фејсбук, Марк Закерберг надмина 100 милијарди долари.

Според извештајот на Блумберг, Закерберг сега се наоѓа во друштвото на сопственикот на Амазон и најбогатиот човек на светот Џеф Безос и основачот на Мајкрософт Бил Гејтс, кои веќе дојдоа до „магичните цифри.“

Личното богатство на Цукерберг оваа година за зголемило за 22 милиајрди долари, а на Безос за повеќе од 75 милијарди долари, покажуваат пресметките на агенцијата Bloomberg.


Тагови: богаство, Закерберг, милијарди, фејсбук, форбс,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: