Германската берза ќе ги менува правилата поради скандалот со „Вајркард“

Датум на објава: 30.06.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Германскиот берзански оператор, Дојче берза, објави вчера дека ја разгледува можноста за ревизија на правилата за котирање на акции на главниот список.

Според Ројтерс, Дојче берзата ги преиспитува правилата за членство во кошницата акции што го сочинуваат индексот на најликвидни акции „Дакс“ (DAX), во светло на сметководствениот скандал со „Вајркард“ (Wirecard), некогашната ѕвезда на германскиот ИТ-сектор.

Прочитајте и ...  Рускиот буџет заради пандемијата бележи загуба од 14,2 милијарди долари

„Довербата во пазарот на капитал очигледно страдаше во последните денови“, се вели во соопштението на Дојче берзата.


Тагови: dax, Wirecard, вајркард, германска берза, дакс, правила, регулативи, сектори,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: